انجمن جوانان قوم بزرگ قشقایی
مستند الفبای معجزه گر - نسخه قابل چاپ

+- انجمن جوانان قوم بزرگ قشقایی (http://www.qashqaie.ir)
+-- انجمن: انجمن اخبار (/forumdisplay.php?fid=22)
+--- انجمن: اخبار ایل (/forumdisplay.php?fid=117)
+--- موضوع: مستند الفبای معجزه گر (/showthread.php?tid=1670)

صفحات: 1 2 3 4

RE: مستند الفبای معجزه گر - سونیا - ۲۹-شهريور-۱۳۹۱ ۱۱:۴۴ صبح

در قدم اول خوب بود، امیدوارم اینچنین برنامه ها ادامه دار باشه
جالب تر از اون اس ام اس هایی بود که قبل از پخش مستند از دوستان و آشنایان می رسیدBlush

RE: مستند الفبای معجزه گر - سورنا - ۲۹-شهريور-۱۳۹۱ ۰۱:۵۴ عصر

سلام من هم برا این برنامه تبلیغ کردم وجالبتر اینکه تلویزیون از چندروز پیش بر این مستند تبلیغ میکرده واما درمورد این برنامه باید بگم اصل کار خیلی خوب بود وبجا بود ودرچدین جای فیلم برا ی بهمن بیگی اشک ریختم ولی محتویات فیلم کافی نبود از نشان دادن آموزش معلمان نحوه پاسخگویی شاگردان واستعداد عالی دانش اموز عشایری که همه میدانیم تمام نقاط ورودها وکوهها وپایتختهای جهان ونیز ضرب وتفریق اعداد (ده رقم در ده رقم) واعداد بزرگتر وخواندن انها به انگلیسی وتشریح کامل دستگاههای اعضای بدن مانند گوش وچشم ودستگاه گوارش و... خواندن مطالب کلاسهای بالاتر واز حفظ کشیدن نقشه های تمام کشورهای جهان وهزاران پیشرفت علمی که این دانش اموزان داشته اندوتمام مشکلات وناهمواریها وتلاش وملاقات استاد با مسوولین وزارتخانه ها وگرفتن امتیازات وتبعید ایشان وتاسیس دانشسرای عشایری وسختیهای ا معلم پرورش دادن واعزام معلمین به مدارس سیار ویا مشکلات عدیده ای که در همراهی ایل قشقایی ویا در ایلات دیگر کشور پیش روی استاد بود به تصویر کشیده نشده بود که بینندگان به عمق کار وتلاش ونتیجه این بزرگمرد پی ببرند اگر اینها نشان داده میشد شاید بخش کوچکی از دین آن عزیز ادا میشد.. و دوستان باید بگم با بعضی از ننظرات دوستمان موافقم که در تشییع جنازه استاد هیچ شبکه ای برنامه ای دراین باره نداشت بجز همین شبکه دو کهاشاره ای درخبر ده ونیم شب داشت وساخت این برنامه میتونست خیلی بهتر باشه وشخص بازیگری را برای آن انتخاب میکردند ویا مطالبوتصویر ها پر بار تر بود والبته دوستان ، اینکه ما از دیدن این مستند راضی نباشیم به این معنی نیست که ما اصلا بد بین هستیم ودوست نداریم این مسایل عنوان بشه ،، نه چنین نیست ما دوستدار فرهنگ وبزرگانمون هستیم وخوشحال میشیم که بعد ازمدتها حالا تلویزیون برنامه در پاسداشت مقام استاد میزاره ولی فکر میکنیم این برنامه ناقص بوده واستاد بهمن بیگی زحماتی که کشیده درخور این برنامه نیست ولی برای شروع که ما فکر میکنیم خیلی هم دیر شده بد نیست که خوبه وبیشتر از اینها باید برنامه پر بار ساخته بشه واگه به این برنامه اکتفا بشه شاید توهین وقصور درحق استاد شده باشه وبنظر من باید فیلمها وآثار بیشتری دراین خصوص ساخته بشه چه عیبی داره زندگینامه وخاطرات وگذشته استاد به صورت سریال ساخته بشه در صورتی که این اتفاقات درزمان معاصر روی داده واکثر شاهدان ومستندات وکتابها ی مربوط به ایشان حی وحاضرند ومیتونه یه سریال جالب ودرخور زحمات استاد ساخته بشه . از مسوولین شبکه دو نیز تشکر میکنیم که هراز چند گاهی برنامه ای درخصوص ایل قشقایی وبزرگانمان تهیه وپخش میکنند. درکل من ازاین مستند خوشحال شدم

برای شادی روح آن عزیز فاتحه ای قرائت کنید . موید باشید

RE: مستند الفبای معجزه گر - فرشاد قشقایی - ۲۹-شهريور-۱۳۹۱ ۰۳:۳۹ عصر

سلام. خیلی هم خوب بود. متاسفانه بعضیها هستند که دکترای ایراد گرفتن دارند. نمیگم نقد کردن بده. خیر، نقد کردن خیلی هم خوبه به شرطی که سازنده باشه. نه اینکه هی بگیم فلان جا فلان بود، بهمان جاش بهمان و... بابا یه تشکر، کلی دلگرمی به دست اندر کارا میده. چرا خودمون هیچکاری نمی کنیم و وقتی هم عده ای دلسوز پیدا میشن کاری بکنن، با هجمه بسیار بالای انتقاد های تخریب کننده مواجه میشن؟ البته منظورم selma.ir نیست.
وقتی همایش یوسفعلی بیگ با اونهمه سختیها و مشکلات میخواست برگزار بشه، یکی ازاین آدمای ایرادگر ... گفت : چرا اسم همایش رو گذاشتید یوسفعلی بیگ قشقایی؟ باید بزارید یوسفعلی بیگ قرقانی!!!!!!!
خدا انشالله مرضای اندک ایل رو شفای عاجل عنایت بفرماید.

RE: مستند الفبای معجزه گر - padona daqo - ۳۰-شهريور-۱۳۹۱ ۰۳:۵۰ عصر

با توجه به بزرگی ایل قشقائی و گستردگی این ایل از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب نیاز به یک اتحاد و همگرایی در تمامی زمینه ها میباشد تا امکان پیشرفت و بقا و ماندن در صحنه سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی امکان پذیر باشد و این فیلم نمایش این توان میباشد که اگر فرزندان ایل بخواهند میتوانند همانند بهمن بیگی معجزه کنند آن معجزه ریشه کنی بیسوادی بود و ما میتوانیم اقتدار از دست رفته را به ایل باز گردانیم.

RE: مستند الفبای معجزه گر - سورنا - ۳۰-شهريور-۱۳۹۱ ۰۸:۲۸ عصر

سلام ،آقای فرشاد قشقایی درمورد این موضوع فقط دونفر انتقاد کردن اگه منظورتون کاربر salma ir نیست پس منم
واینکه شما فکر کنین امثال من فقط نقد میکنیم وکاری انجام نمیدیم پس شما بفرمایین خودتون چه کاری انجام دادین ؟
واینکه اینقدر مظلومانه به این دل خوش کنیم که صداو سیما پس از سالها حالا اومده ویک مستند کوتاه ساخته که خیلی جاها ایراد داره وآنچه در شان استاد بهمن بیگیه در اون لحاظ نشده درمقام ومنزلت استاد و قشقایی نیست وانصافا چقدر از ارزشها وزحمات آن استاد رو این مستند نشون داد خیلی بیشتر از اینها باید تلاش بشه وبدونین یه همچی برنامه ای برای ما ایلی ها استان وشهرستان نمیشه . وما دغدغه مون اینه که بتونیم برا انسجام یه ایل بزرگ وپراکنده کاری بکنیم در صورتی که اگه بهمن بیگی رو هم یه تلاشگر واستاد نمونه ونه قشقایی که یک انسان زحمت کش وتوانا بدونیم آیا این مستنددر خور آنهمه زحمت وسختی ایشون وموفقیت هست ؟ واینکه فقط به پخش اون از شبکه ملی دلخوش باشی م واقعا جای تاسف داره .بابا یه کم به خودمون بیایم ما قشقایی ها عضو بزرگی از این کشوریم وسالها ی سال در این خاک زیسته ودرراه اعتلای کشور تلاش کرده ایم وحتی برای تمامیت ارضی کشور چه در دوران مشروطه وچه ور جنگ تحمیلی شهدای زیادی داده ایم چه جوانان رشیدی که مادر وپدر پیر خودرا رها کرده وبه جنگ اجنبی ها رفتندوشهید شدند وخون پاکشان زینت این خاک شد مگر خون این شهدا کمرنگتر از خون شهدای سایر اقوامه که ما اینقدر از پخش این مستند که تازه هیچ اشاره ای به قشقایی بودن استاد ومحل شروع این قیام (سواداموزی عشایر)
نکرده ، اینقدر ذوق زده بشیم ؟ باید بدونیم اگه دولت یا حکومت خواسته یا ناخواسته دست به انزوا کشاندن قشقایی میزنه ما خودمون بیدار باشیم واز حقوقمون دفاع کنیم و آنچه که حقمونه رو بطلبیم نه اینکه باتفکر قانعمندانه حقوقمون رو کمرنگ کنیم
ارزش استاد به این مستند هانیست واگه نساخته بودن بهتر از ساخته شدن ناقص بود چونکه حالا عده ای که اطلاع نداشتن به این مستند نگاه میکنن وآنچه رو میبینن فقط یاد میگیرن درصورتی که با نساختن مستند حداقل کسانی که میدونن آزرده نمیشدن ودراذهان عموم نیز مساله رو به پای همون مسایل سیاسی و... حکومت میذاشتند واگه ما حق مون رو این اندازه بدونیم مطمئنا کمرنگتر هم میشه همون طور که سابق به همین منوال بود وبه همون اندازه که قانع بشیم مارو بحساب میارن واینکه عده ای دلسوز اومدن وهمچین کاری کردن درسته ولی این حق استاد ه که نه تنها یه مستند بلکه یه سریال کامل وپرمحتوا ساخته بشه لازمه بدونیم که اکه ایل قشقایی رو منزوی کرده اند نبایدکوتاهی شون رو به استاد بهمن بیگی به پای قشقایی بودنش بذاریم چون ایشون انسان بسیار بزرگ وارزشمندی بوده اند که نه تنها جامعه ایران ، بلکه تمام دنیا وبشریت به ایشان مدیونند چون درجهت سواد اموزی وروشن کردن مردمی تلاش کرده که هیچ امکانات اولیه ای برای آموختن وروشن شدن وتعالی روح نداشته اند وبهمن بیگی یک معجزه گر قرن محسوب میشه که دنیا به اون افتخار میکنه وما نباید با به تصویر کشیدن کوشه ای از فرهنگمون دراین برنامه ،اونقدر راضی بشیم که ارزش ومقام استاد بزرگ اایل وکشورمون کمرنگ بشه ..... وامیدوارم که حالا فرق این دو دیدگاه رو دونسته باشین که چنین تفکری بیشتر به درد ما میخوره یا تفکر شما ._ وشادشدن ما از پخش این مستند بدلیل اینه که تازه دارن یادشون میافته که استاد کی بوده و تاسفمون به این خاطره که چرا حالا ؟وچرا به این کمرنگی این کار انجام میشه و اینکه در شان ومقام استاد ونهایتا قشقایی نیست وامیدوارم مساله براتون روشن شده باشه ......... والسلام

(دوستان عزیز خواهشا بی تفاوت نگذرند ونظراتشون رو بدن )

RE: مستند الفبای معجزه گر - darashorleghiz - ۳۰-شهريور-۱۳۹۱ ۰۹:۲۱ عصر

سلام به همه ی کسانی که نظرات محترمشون رو گذاشتند و احیانا بعد از این نظر میدهند .
اول این رو بگم که من با نظر هر دو گروه تا حدودی موافقم اما با نظر گروه منتقد بیشتر موافقم مخصوصا خانوم سورنای عزیز که خیلی عالمانه سعی کرده بودن دلیل انتقادشونو شرح بدن ...راستش من هم چندین روز منتظر پخش این مستند بودم و واقعا لحظه شماری می کردم به چندین تن از دوستانم از قومیت های دیگه و حتی به استادراهنمای خودم هم خبر دادم که چنین بر نامه ای هست چونکه دقیقا مثل شما از بابت اینکه این برنامه رو یک شبکه ی ملی پخش می کرد خیلی خیلی خوشحال بودم ... منظورم اینه که من هم مثل همه ی شما با غرور و عزت به این مسئله نگاه کردم جالب بود شنیدن دوباره ی صدای بهمن بیگی آشنایی با افراد موفق ایل ، لباس زیبا وپرشکوه قشقایی و حتی ساز و قاره و ... مخصوصا صحبت های آقای دره شوری که بر خلاف برخی نظرات شاید تنها قسمتی بود که ایراد فنی تاکید میکنم ایراد فنی ، نداشت .. به هر حال خوشحالی ما نیمه تمام ماند . دوستان قصد انتقاد به نظرات شما رو ندارم به هیچ وجه! بلکه میخوام قسمتی از این مسئله ی انتقاد رو تبیین کنم ضمن اشاره به این موضوع که بنده تحقیق مفصلی رو در قالب پایان نامه در مورد استاد داشتم و حرفی رو که دارم با اطمینان عرض میکنم ...
اول اینکه اسم مستند " مستند داستانی الفبای معجزه گر "بود . کسی که میخواد فیلم داستانی بسازه باید بدونه یک داستان چه قسمت هایی داره و (نه به نظر من بلکه در واقعیت موجود ) این داستان از نظر عناصر داستان واقعا ضعیف بود ... چرا که هیچ قسمتی از این داستان منسجم نبود برای مثال عرض میکنم
توی این داستان دیدیم که اول هیچ توضیحی از بهمن بیگی داده نشد و بعد در انتهای داستان یک توضیحات کمی داده شد که اصلا کافی نبود و همینطور برای کسی که تازه میخواد از طریق تلویزیون با این شخصیت آشنا بشه اصلا خوب نبود دیگر اینکه در آموزش عشایری قبل از اینکه دختری به دانشسرا برود و معلم شود باید آموزش ابتدایی را در چادر می گذراند و این مستلزم ورود دختران به مدرسه بود و این هم مد نظر باشد که اولین دخترانی که از ایلات معلم شدند اصلا قشقایی نبودند چون بهمن بیگی نتوانست بزرگان قشقایی را مجاب کند ایشان در این باره می نویسد:
با هماهنگی چند تن از سران عشایر دشمن زیاری ، بویر احمد و خمسه توانستم یک کلاس شش نفری تربیت آموزگار دخترانه تشکیل دهم . به منظور پرهیز از هرنوع مخالفت احتمالی ، تدریس همه ی مواد درسی را به روحانی دیپلمه ای سپردم . پذیرفته شدگان از لر زبان ها و عرب زبان ها بودند و ترک زبان های قشقایی از ورود به این کلاس کوچک خودداری کردند . برای ترغیب دختران و خانواده های قشقایی دختر خودم را تشویق کردم که به دانشسرای عشایری بیاید و شغل معلمی را بپذیرد . دخترم با اینکه دیپلمه بود و شاید می توانست مانند سایر بچه هایم به دانشگاه راه یابد ، چاره اندیشی پدر را پذیرفت . ورود کدخدازادگان و کلانتر زادگان ممسنی عرب و بویر احمدی و دختر من به دانشسرا سبب شد که به تدریج گروه انبوهی از دختران ایلات داوطلب شغل آموزگاری شدند و به شیراز و دانشسرای عشایری آمدند .
ولی ما در این فیلم شاهد چیز دیگری هستیم
دیگر اینکه بازیگران داستان را ،از وادی احساس بیرون برده بودند و فقط دیالوگ ها را به زبان می آوردند در حالی که پخش روایت این داستان از زبان خود استاد چقدر دل نشین است که البته به آشنایی با ایشان کمک شایانی می کرد ..
دیگر آن تحفه ای که پیرزن به بهمن بیگ می داد و او گفت در بازگشت از راه از تو می گیرم به هر حال با وجود آنهمه سخن نگفته در مورد بهمن بیگی جای این صحبت ها ( حتی اگر صحت داشت ) نبود ...
و دیگر اینکه زمانی که بهمن بیگی به دنیا آمد هیچ خبری از ساز و نقاره نبود و این رو ایشون در هیچ جایی ننوشتند ،و یک مساله ی دیگه اینکه سازنده ی این فیلم باید این مساله رو می می دانست که میتوانست به جای این اینهمه وقت که صرف نشان دادن پاره شدن کفش راهنمای آموزشی می کرد می توانست خیلی مسائل مهم تری را نشان دهد .
اما همه ی این صحبت ها اصلا و اصلا به معنی قدر ناشناسی نیست ... برعکس ما از همه ی دست اندر کاران کمال تشکر دار دارم و اگر بدانم که از این نوشته ی من جز با عنوان کمکی برای بهتر شدن برنامه های بعدی برداشتی می شود کلمه ای نخواهم نوشت ...
انشاءا.. که در آینده ای نزدیک ما شاهد برنامه هایی بسیار زیبا باشیم
باز هم امیدوارم برداشت های سوء از صحبت های من نشود

RE: مستند الفبای معجزه گر - qashqaie - ۳۱-شهريور-۱۳۹۱ ۰۱:۵۱ عصر

بسیار بحث خوب و داغی هست!
دوستان کسی کارگردان این مستند رو از نزدیک میشناسه!؟میتونه شماره تلفنی،چیزی ازش برامون گیر بیاره!؟
اگر دوستان صلاح بدونند میتونیم ازشون دعوت کنیم بیان نظرات دوستان رو ببینند و در موردش به بحث بپردازند!اینطوری بهتر نیست!

RE: مستند الفبای معجزه گر - darashorleghiz - ۳۱-شهريور-۱۳۹۱ ۰۲:۲۶ عصر

آگر چنین اتفاقی بیفته خیلی خوب میشه .