خبرنامه قشقایی

نواب قائدی: حمل و نقل و ترافیک شیراز نیازمند توجه بیشتر است

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی خبرنامه قشقایی و به نقل از خبرناگار مهر، عضو شورای شهر شیراز گفت: حمل و نقل و ترافیک شیراز نیازمند ساماندهی و برنامه ریزی بیشتر از جانب شهرداری شیراز است.

نواب قائدی ظهر چهارشنبه در صحن علنی شورای شهر شیراز افزود: بدون تردید حمل و نقل می‌تواند نقش مهم و مؤثری در محقق شدن شعار انسان محوری داشته باشد چرا که توجه به نیازهای اصلی شهروندان برای جابجایی در سطح شهر مصداق بارز انسان محوری است.
وی ادامه داد: بر این اساس، تلاش شورای پنجم اسلامی شهر و کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک به طور خاص در ۲ سال گذشته بر این بوده که بتواند تحولاتی اساسی در زمینه حمل و نقل همگانی و با نگاه ویژه‌تر به خدمات اتوبوسرانی، ایجاد کند.
عضو شورای شهر شیراز تصریح کرد: عمده تلاش‌ها در طول این دو سال معطوف به تدوین و اصلاح دستورالعمل‌ها و فرآیندها و انجام مطالعات و اخذ مشاوره‌های لازم بوده و امیدوارم همان‌طور که در شاخص‌های برنامه پنج‌ساله سوم شهرداری شیراز نیز تبلور یافته از سال جاری این تلاش‌ها محقق شده و عملیاتی گردد.
وی ادامه داد: از جمله اقدامات شاخص در این زمینه می‌توان به اصلاح خطوط و زمان‌بندی خدمات اتوبوسرانی اشاره کرد اما در طول یک دوره نسبتاً طولانی تقریباً تغییر و تحول خاصی متناسب با شرایط جامعه در این زمینه رخ نداده است و لذا امروز شاهد آن هستیم که تعداد زیادی اتوبوس در قالب خطوط مختلف، مسیرهای یکسانی را با هم‌پوشانی نسبتاً زیاد طی می‌کنند.
قائدی یادآور شد: به دلیل عدم مدیریت مناسب خطوط، نیاز به ناوگان اتوبوس نیز به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کرده که با توجه به شرایط اقتصادی کنونی بودجه زیادی را برای این کار طلب می‌کند این در حالی است که در یک نگاه کلان‌تر می‌توان با کمک و هماهنگی سایر شیوه‌ها، مانند مینی‌بوس و تاکسی‌های خطی یک سیستم یکپارچه اجرا کرد که در آن هزینه‌های سرمایه‌گذاری و بهره برداری بهینه‌تر از شرایط فعلی گردد و از هم مهمتر کیفیت خدمات ارتقا یابد که رضایت شهروندان و بهبود وضعیت ترافیک معابر را به همراه خواهد داشت.
وی تاکید کرد: ایجاد چنین سیستم یکپارچه‌ای در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نخواهد و بلکه به منظور مدیریت بهتر آن بایستی به تدریج و بخش به بخش اجرا گردد.