خبرنامه قشقایی

حضور ۱۰ تعاونی فرش قشقایی در نمایشگاه فرش شیراز

وی خواستار استمرار حمایت‌های اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی از تعاونی‌های فرش شد و افزود:  لازم است تعامل بین اعضای تعاونی‌ها و روابط بین تجار و ادارات مربوطه مورد توجه ویژه باشد.

خضرایی ادامه داد: اساس معضلات پیش روی فرش در قالب هم‌اندیشی قابل حل است و با نگاهی گذرا به حضور تولیدکنندگان مختلفی که تا دیروز بازار بیرونی انتظار آن را می‌کشید پی می‌بریم امروز مخاطب این هنر در بازار داخلی چه طیفی است و کدام سبک ارائه را می‌پسندد.

وی اضافه کرد: حمایت از واحدهای مردم‌نهاد در کنار بخش دولتی می‌تواند با ایجاد تعامل، کورسوی امیدی برای محصولات شهرستان باشد.

سونیا خضرایی در ادامه خاطر نشان کرد: هدف یک واحد تولیدی یا تعاونی اگر معرفی هنر باشد باید این امر را مدنظر داشته باشد که نوع فرش و سبک هر منطقه با تاریخ منحصر به فرد خود جایگاه ارزشمند ویژه دارد اما از منظر تجارت و فروش اقدامات بیش‌تری نیاز است.

وی بیان کرد: تنوع محصولات و کیفیت‌های مختلف فرش شهرستان فیروزآباد و سهم  فروش فرش و گلیم و دستبافته‌های قشقایی در نمایشگاه فرش شیراز قابل توجه است و با فروش مناسبی روبرو بودیم ولی مهارت در نحوه ارائه، تبلیغات و حمایت مالی و تسهیلات تولیدی بخش‌های دولتی و بانک‌های خصوصی برای ارتقای کار باید مدنظر قرار گیرد.

این مسؤول تصریح کرد: در شهرستان فیروزآباد با حجم تولیدات متنوع و انبارهای انباشته و با ارزش فرش و گلیم مواجه هستیم که تبدیل به سرمایه‌ای خفته شده و حضور در نمایشگاه‌های داخلی برنامه مستمر ما بوده و در تلاشیم تا با استفاده از سرمایه‌های فکری تجار مطرح حاضر در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی استان فارس در قالب تشکیل واحد مشترک که از ماه گذشته در نمایشگاه توانمندی‌های تهران آغاز شد گام های بلندتری برای صنعت فرش برداریم.

وی در پایان ضمن قدردانی از مسؤولان غرفه‌های این نمایشگاه و شرکت‌های تعاونی شهرستان فیروزآباد اظهار داشت: بین دست‌بافته‌های استان فارس حد و مرز جغرافیایی وجود ندارد و رنگ‌ها و نقش‌مایه‌های روح‌انگیز  آن منبعث از تعاملات  مشترک و سراسری در تولیدات غیر متمرکز بوده و تفکیک‌پذیر نیست اما فیروزآباد به عنوان مرکز هنری فرش دستبافت استان فارس همواره جایگاه ویژه‌ای در حجم تولیدات استان داشته و با وجود بیش از ۵۰ تعاونی فعال فرش و گلیم دستبافت از مهمترین شهرستان‌های تولیدی و توزیعی فرش و گلیم استان فارس محسوب می‌شود.

به گزارش فارس، سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی فرش فارس تا ۲۲ بهمن در محل دایمی نمایشگاه‌های بین المللی شیراز برپا است.