کد خبر:6667
پ
۸۲۴۸۴۷۱۸-۷۱۵۲۳۶۴۶

گرامیداشت استاد بهمن بیگی در بوشهر

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی خبرنامه قشقایی،مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: استاد ‘محمد بهمن بیگی’ با تمام مشکلات حاکم بر جامعه ایل توانست از موثر ترین افراد تاریخ ساز کشور در زمینه تعلیم و تربیت ایران باشد. به گزارش خبرنامه قشقایی و به نقل از آینه جم؛ حمیده ماحوزی روز جمعه در […]

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی خبرنامه قشقایی،مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: استاد ‘محمد بهمن بیگی’ با تمام مشکلات حاکم بر جامعه ایل توانست از موثر ترین افراد تاریخ ساز کشور در زمینه تعلیم و تربیت ایران باشد.

به گزارش خبرنامه قشقایی و به نقل از آینه جم؛ حمیده ماحوزی روز جمعه در آئین گرامیداشت استاد ‘محمد بهمن بیگی’ افزود: مردان بزرگی مانند ‘بهمن بیگی’ در آن زمان که محکومیت های فراوانی بر ایل قشقایی وارد می شد، زمینه ساز پرورش استعدادهای فراوان در جامعه ایل شدند.

وی اظهار کرد: امروز نیز برای رفع مشکلات به همت مردان و زنان بزرگی نیاز است که با آگاهی در راستای اقدامهای موثر گام بردارند.

ماحوزی اضافه کرد: برای پرورش استعدادهای درخشان باید از روشهای افراد موثر در زمینه تعلیم، تربیت و آموزش و پرورش بهره گرفت و برای رسیدن به این هدف باید آموزش و پرورشی مختص فرهنگ خودمان را طراحی کنیم.

یکی از اساتید پژوهشگر استان فارس نیز گفت: ‘استاد بهمن بیگی’ نخستین اصلاح گر سیاسی و اجتماعی در جامعه ایران بعد از امیر کبیر است که توانست در جامعه ایل اتحاد و همدلی ایجاد کند.

جهانبخش میرزاوند افزود: ‘بهمن بیگی’ یکی از اثرگذارترین افراد در حوزه عشایر بود که توانست با آموزش آنان زمینه ساز توسعه در این قشر شود.

‘سکینه کیانی’ همسر استاد ‘بهمن بیگی’ نیز با قدردانی از برگزار کنندگان این آئین به بیان خاطره ای ازایشان پرداخت.

همچنین سردیس ‘استاد بهمن بیگی’ نیز به وی اهدا و از ایشان و برگزار کنندگان این مراسم تجلیل و قدردانی شد.

شعر خوانی، ارائه مقاله و اجرای موسیقی قشقایی با صدای ‘حمید طاهری’ ازدیگر برنامه های این آئین بود.

‘محمد بهمن بیگی’ بنیان گذار آموزش وپرورش عشایری در ایران است که در سال ۱۳۸۹ از دنیا رفت.

وی دارای پنج اثر کتاب شامل ‘عرف و عادت’ در عشایر فارس، ‘بخارای من ایل من’، ‘اگر قره‌ قاچ نبود’، ‘به اجاقت قسم’ و ‘طلای شهامت’ است .

کلیدواژه : بهمن بیگیقشقایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید