مسئول ثبت میراث معنوی فارس از تهیه و تکمیل پرونده ثبت خاتم سازی شیراز و مراسم دستمال بازی عشایری این استان در فهرست ناملموس خبر داد.


مژگان ثابت قدم در گفت وگو با خبرنگار سرویس گردشگری «خبرجنوب»، گفت: تاکنون ۳۴ پرونده میراث معنوی فارس در فهرست ملی به ثبت رسیده است.به گفته وی، در فهرست میراث ناملموس، آداب و رسوم، فناوری ساخت هنرهای آئینی، سنتی و صنایع دستی و مراسم خاص مذهبی و تاریخی هر منطقه جای می گیرد.ثابت قدم با بیان اینکه برخی از هنرهای سنتی استان که دارای نشان ملی و مهر اصالت جهانی هستند نیز در فهرست میراث ناملموس ثبت می شوند، افزود: هنرهایی که فراگیر باشند و در نوع خود بی نظیر، در فهرست میراث معنوی (ناملموس) به ثبت خواهند رسید. به طور مثال خاتم سازی یکی از هنرهای سنتی و شاخص در شیراز است که قدمتش به دوره های مختلف تاریخی برمی گردد.
مسئول ثبت میراث معنوی اداره کل میراث فرهنگی فارس در ادامه اضافه کرد: تمامی آداب و رسوم و آئین های خاص که در فارس به اجرا درمی آید جزء میراث ناملموس محسوب می شود.وی ادامه داد: عشایر فارس دارای آداب و رسوم منحصربه فردی هستند به طوری که می توان به مراسمی چون پخت نان، عروسی، دستمال بازی، شمشیربازی و… اشاره کرد که طی سال های اخیر برخی از این آداب و رسوم در فهرست ملی به ثبت رسیده اند.
ثابت قدم اضافه کرد: تاکنون شمشیربازی خور لارستان، سمنوپزی شیراز، فناوری بافت دست بافته های داری استان و… در فهرست میراث ناملموس کشور جای گرفته است.
وی درخصوص تهیه و تکمیل پرونده خاتم سازی شیراز نیز گفت: خاتم یکی از هنرهای سنتی ایرانی است که خاستگاهش شهر شیراز است.
وی در ادامه گفت:قدمت خاتم سازی در شیراز به پیش از هزار سال قبل می رسد که حتی منبر مسجد جامع عتیق شیراز نیز از خاتم بوده است. در سده های گذشته هنرمندان خاتم ساز شیرازی صندوقچه های خاتم بسیار نفیسی جهت پیشکش به مرقد مطهر امامان در عراق ساخته اند.
کیفیت و اصالت خاتم شیراز زبانزد خاص و عام است زیرا خاتم های اصیل شیرازی دارای عمر بیشتری هستند.
ثابت قدم همچنین ادامه داد: میراث معنوی عمدتا به مهارت هایی گفته می شود که مختص یک شهر، گروه و صنف خاص است که از این نظر چندی قبل سه میراث معنوی شامل مهارت تهیه فالوده، صنعت دستی جَوَک (بروزن نمک) و سینه زنی قطاری شیراز در فهرست آثار ملی ثبت شد.
وی هدف از ثبت این آثار معنوی، مصونیت و ماندگاری آنها در فهرست آثار ملی است دانست وافزود: یکی از وظایف میراث فرهنگی احیای این هنرهاست از این رو ثبت چنین هنرهایی در فهرست ملی و جهانی در اولویت قرار دارد و باعث احیا و رونق مجدد آن می شود .

#

اشتراک این خبر در :