کد خبر:4535
پ
Kilim

انگار می‌خواهند برای صنایع دستی پول زور بدهند!

به گزارش خبرنامه قشقایی،پنجمین نسل در خانواده‌اش است که دست‌بافته‌های قشقایی تولید می‌کند و دو مهر اصالت یونسکو و هفت نشان ملی هم گرفته است. به گزارش خبرنامه قشقایی و به نقل از صدای صنعت،بهنام کشکولی – تولیدکننده دست‌ بافته‌های قشقایی  اظهار کرد: خانواده ما برای رسیدن به جایگاهی که در حال حاضر در آن […]

به گزارش خبرنامه قشقایی،پنجمین نسل در خانواده‌اش است که دست‌بافته‌های قشقایی تولید می‌کند و دو مهر اصالت یونسکو و هفت نشان ملی هم گرفته است.

به گزارش خبرنامه قشقایی و به نقل از صدای صنعت،بهنام کشکولی – تولیدکننده دست‌ بافته‌های قشقایی  اظهار کرد: خانواده ما برای رسیدن به جایگاهی که در حال حاضر در آن قرار داریم، تلاش زیادی کرده، اما صنایع دستی در کشور ما مظلوم و محروم واقع شده است.

او ادامه داد: برخی از مردم بدون داشتن دغدغه، برای خریدن یک کفش یا موبایل از برندی خاص، پول می‌دهند؛ اما وقتی می‌خواهند برای صنایع دستی مبلغی پرداخت کنند، انگار می‌خواهند پول زور بدهند! در حالی که صنایع دستی مزایای بسیاری دارد، زینت خانه است و حتی کهنه شدن آن هم ارزشمند است.

وی گفت: کسی که چند میلیون تومان برای یک دست مبل پرداخت می‌کند، می‌داند به‌محض این‌که آن را به خانه ببرد، قیمتش نصف می‌شود، در حالی که صنایع دستی، فرش دست‌بافت و … کالاهایی چشمگیری در خانه هستند.

این تولیدکننده دست‌بافته‌های عشایری قشقایی افزود: مردم باید برای صنایع دستی ارزش قائل شوند و از صنعتگر خود حمایت کنند تا برای تولید بیشتر، تشویق شود، زیرا مثلا برای تولید یک فرش به‌طور مستقیم و غیرمستقیم ۱۵ نفر درگیر هستند.

او با بیان این‌که نشان اصالت را برای کیفیت، رنگ، استفاده از مواد اولیه مرغوب و نقوش اصیل عشایر قشقایی در محصولاتی که تولید می‌کنند، گرفته است، گفت: ما برای انواع سلیقه‌ها محصول تولید می‌کنیم. برای مثال، گلیم قشقایی را از متری ۸۰ هزار تا ۶۰۰ هزار تومان تولید می‌کنیم.

کشکولی با اشاره به این‌که پشتوانه ۱۶۰ ساله خانوادگی برای انجام این کار را دارد، اظهار کرد: من به‌عنوان عضوی از خانواده، حدود ۲۵ سال است که این کار را انجام می دهم، حتی دیوید کراننبرگ – مستندساز کانادایی – در سال ۱۳۵۱ درباره دارهای فرش عشایر قشقایی و پدرم، مستندی ساخت.

این تولیدکننده بیان کرد: پدرم می‌گفت، دست‌بافته‌های عشایر قبل از دهه ۵۰ با ذوق، هنر و سلیقه بافته می‌شدند و بعد از آن‌که این محصولات تجاری شدند، ذوق و هنر هم در آن‌ها از دست رفت، چون فقط می‌بافند تا با فروش آن، مایحتاج زندگی‌شان را تهیه کنند.

او ادامه داد: اوج هنر چه از نظر رنگ، ریسندگی و نقشه در دست‌بافته‌های قدیمی عشایر به‌کار برده می‌شد، به همین دلیل واقعا هنری‌تر هستند. من مجموعه‌ای از دست‌بافته‌های قدیمی را جمع‌آوری کرده‌ام، از اداره کل موزه‌های فارس نیز مجوز مجموعه‌داری گرفتم و بیش از یک‌هزار قطعه از دست‌بافته‌های عشایری را جمع‌آوری کرده‌ام که حدود ۳۰۰ قطعه‌ی آن نفیس است.

کشکولی اظهار کرد:‌ با مدیر موزه فرش صحبت کردم تا در آینده نزدیک، از مجموعه‌ی جمع‌آوری‌شده نمایشگاهی برگزار شود.

این تولیدکننده دست‌بافته‌های عشایری قشقایی که در بخش گردشگری هم کارآفرینی و اقامتگاه بوم‌گردی در شیراز راه‌اندازی کرده است، گفت: حدود ۱۵ نفر در اقامتگاه بوم‌گردی مشغول به کار هستند و برای سلیقه‌های مختلف گردشگران، سوییت‌های کاهگلی و چادر عشایر داریم. در کنار آن، پای صنایع دستی را به خانه‌های روستایی باز کردیم و مراحل بافت، پشم‌ریسی و رنگ‌رزی را هم انجام می‌دهیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید