کد خبر:4048
پ
۸۲۰۴۹۳۲۵-۷۰۶۷۷۲۸۲

آئین بزرگداشت بنیانگذار تعلیمات عشایر ایران در شیراز برگزار می شود

در آستانه عید سعید مبعث و همزمان با هفته تجلیل از مقام والای معلم مراسم بزرگداشت استاد محمد بهمن بیگی بنیانگذار تعلیمات عشایر ایران به همت جمعی از دانش آموختگان مدارس عشایری در شیراز برگزار می شود. اسکندر کاظمی یکی از دانش آموختگان مدارس عشایری دوشنبه با اعلام این خبر به ایرنا افزود: نظر به […]

در آستانه عید سعید مبعث و همزمان با هفته تجلیل از مقام والای معلم مراسم بزرگداشت استاد محمد بهمن بیگی بنیانگذار تعلیمات عشایر ایران به همت جمعی از دانش آموختگان مدارس عشایری در شیراز برگزار می شود.

اسکندر کاظمی یکی از دانش آموختگان مدارس عشایری دوشنبه با اعلام این خبر به ایرنا افزود: نظر به جایگاه والای زنده نام استاد محمد بهمن بیگی در زدودن جهل بیسوادی از سیمای عشایر ایران ، شرکت در این مراسم را بیانگر احترام و سپاس به خدمتگزاران عرصه مبارزه با فقر و بیسوادی و گسترش ادب و فرهنگ جامعه بشری برشمرد .
کاظمی گفت : مراسم بزرگداشت استاد بهمن بیگی پدر تعلیمات عشایر ایران هر سال در هفته گرامیداشت معلم بوسیله خانواده آن استاد والا مقام و دانش آموختگان آموزش عشایری و با حضور اقشار مختلف با شکوه خاصی برگزار می شود.
این دانش آموخته دبیرستان عشایری زمان برگزاری این آئین را ساعت ۲۰ تا ۲۲چهارشنبه ۱۵اردیبهشت ماه جاری عنوان کرد.
زنده یاد استاد محمد بهمن بیگی بنیانگذار آموزش عشایر در ایران و از ایل قشقایی در شهرستان فیروزآباد استان فارس بود، کارش را از سال ۱۳۳۱ به تنهایی آغاز کرد و در طول ۲۸ سال مدیریت بر اداره آموزش عشایر ایران بیش از ۱۰ هزار معلم را تربیت کرد.
وی موسسات مختلف مانند دبیرستان شبانه روزی عشایری شیراز، مرکز آموزش فنی و حرفه ای عشایر دختران و پسران، موسسه تربیت مامای عشایر و مرکز تربیت روستا پزشک و دامپزشک را بنیان گذاشت.
وی توانست نخستین جایزه فرهنگی یونسکو را در سال ۱۳۵۳ به دلیل پیکار با بیسوادی دریافت کند. از او پنج اثر با عناوین «بخارای من، ایل من»، «اگره قره قاج نبود»، «به اجاقت قسم»، «طلای شهامت» و «عرف و عادت در عشایر فارس» منتشر شده است.
شاگردان و علاقمندان به محمد بهمن بیگی بیش از دهها کتاب ، مستند و فیلم از ایشان نوشته و یا تهیه کرده اند که در بازار نشر انتشار یافته و یا از طریق سیمای جمهوری اسلامی در چندین نوبت پخش شده است .
براساس این گزارش هر ساله در روز معلم دوستداران و دانش آموختگان مدارس عشایری به صورت خودجوش ضمن حضور بر روی آرامگاه ایشان ،آیین نکوداشتی را به پاس زحمات این معلم بزرگ و تلاشگر برگزار می کنند .
محمد بهمن بیگی یازدهم اردیبهشت سال ۱۳۸۹ در شیراز درگذشت.

کلیدواژه : بهمن بیگیقشقایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید